Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy rezerwat w Polsce. Chroni on jedne z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Co roku miejsce to odwiedzają liczni turyści. Niektórzy wybierają się, by odpocząć na dłużej w  lasach i wśród wapiennych skał. Inni odwiedzają miejsce w drodze do Krakowa. Często przyjeżdżają mieszkańcy Krakowa oraz Śląska, by przez dzień odpocząć od miejskiego zgiełku.

Znajdziemy tutaj dobrą bazę noclegową, którą możemy wykorzystać na dłuższy czas w tych stronach –  noclegi w kwaterach w Ojcowie. Dużą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Wybór noclegu dostępny jest także w wielu okolicznych wsiach, możemy zatrzymać się, gdy w Ojcowie zabraknie już dla nas miejsc.

Trzeba wybrać się do Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, gdzie dowiemy się czegoś o historii oraz przyrodzie regionu, która nas otacza. Zlokalizowane jest w dawnym Hotelu pod Łokietkiem – XIX wiecznym budynku. Stworzone zostało Centrum Edukacyjno-Multimedialne, gdzie można oglądać ciekawe wystawy czy filmy 3D. Znajdziemy także informacje dotyczące geologii tych stron oraz poszczególnych form geologicznych, których dużo występuje na terenie parku. Dawny Hotel powstał pod wzgórzem, na którym dzisiaj znajdują się już tylko ruiny dawnego Zamku w Ojcowie. Jego budowę nakazał Kazimierz Wielki. Do dzisiaj przetrwały tylko jego fragmenty m.in. wieża oraz brama. Zorganizowana jest mała wystawa poświęcona budowli oraz jej okolicy. Zwiedzić można też ciekawe jaskinie. Jedną z nich jest Jama Ciemna, zlokalizowana na zboczu Góry Koronnej. Można ją zobaczyć jedynie z przewodnikiem. Jest to jedyna w Polsce jaskinia udostępniona do zwiedzania, gdzie nie zamontowano sztucznego oświetlenia. Będziemy, więc musieli wspomóc się własnym źródłem światła, które dostaniemy przy wejściu. Kolejną jaskinią w tych rejonach jest Grota Łokietka, przez niektórych nazywana Jaskinią Królewską. Nazwę zawdzięcza legendzie – miał się tu schronić polski król, który uciekał przed wojskiem Wacława II. Długość jamy mierzy to ponad 300 metrów i jest dostosowana do ruchu turystycznego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>