Łazy to piękna wioska, mająca charakter wypoczynkowo-wczasowy. Znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Administracyjnie podlega pod powiat koszaliński oraz gminę Mielno. Ogromnym atutem tej osady jest to, że prócz Bałtyku oferuje przyjezdnym także dostęp do dwóch jezior: Jamno oraz Bukowo. Specyficzny mikroklimat, wspierany przez obfite lasy sosnowe, ma bardzo dobry wpływ na oczyszczanie układu oddechowego. To doskonała alternatywa dla hałaśliwego Mielna – można tutaj odzyskać spokój wewnętrzny i się zrelaksować, bez narażania siebie na konieczność uczestniczenia w turystycznym zgiełku.

Łazy niegdyś

Teren współczesnej wsi był zamieszkiwany już 4 tysiące lat temu – dowodzą temu badania archeologiczne. Pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku – osada była własnością Klasztoru Cysterek z Koszalina. Istniała tutaj karczma i przystań rybacka. Czasy średniowiecza były dla wsi łaskawe – Łazy zyskały na znaczeniu z powodu istnienia kanału, który łączył Jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Był on swoistą granicą pomiędzy ziemiami biskupstwa kamieńskiego, a księstwem sławieńsko-słupskim. Był też pretekstem do wprowadzenia komór celnych. W XVII wieku kanał został zasypany przez sztorm, który nawiedził okolicę – nie udało się go udrożnić, dlatego też Łazy stały się wsią rybacką.

Większy rozwój wsi nastąpił podczas dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to nastała moda na wypoczynek nad Bałtykiem. Nazwa "Łazy" pochodzi od słowa "łaz" czyli od miejsca po wykarczowanym lesie, przeznaczonym pod pola uprawne. Nie ma w tym przesady, gdy podczas sztormu można zobaczyć na plaży pozostałości po dawnych lasach. Nie każdy wie, że Jezioro Jamno skrywa w sobie wiele tajemnic z czasów II wojny światowej. Mówi się, że na dno jeziora prowadzi betonowa szosa i że na jego dnie znajdują się zbiorniki na paliwo. Miejscowi powtarzają opowieści o tajnych korytarzach, które mają łączyć pobliskie wsie z jeziorem. Pewne jest, że tuż przed wybuchem wojny powstała tutaj eksperymentalna baza wojskowa, skoncentrowana na testowaniu niemieckich łodzi latających oraz wodnosamolotów. Wszelkie współczesne eksploracje kończyły się fiaskiem. Być może Jamno czeka na odkrywcę godnego poznania tajemnic z dna akwenu. Łazy czekają na przyjazd wszelkich odkrywców. Baza noclegowa to jakość wypoczynku gwarantowana dla wszystkich, bez względu na pasje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>