Bieszczady są krainą zieleni, natury, ale także tajemnic i ciekawych historii. Wiemy dzisiaj, że początki tej krainy pochodzą aż z czasów prehistorycznych. Zapisane jednak wzmianki na jej temat mamy z II połowy XIII wieku. Początkowo, teren Bieszczad nie należał do Polski. Spierały się o nie Węgry, Rosja i Polska. Dopiero w wieku XIV, a dokładniej w roku 1340 ówczesny król Polski, Kazimierz Wielki włączył teren Bieszczad na stałe do naszego kraju, konkretnie do Ziemi Sanockiej. Dzisiaj znamy Bieszczady jako miejsce pełne turystów. Kiedyś jednak były to tereny zupełnie dzikie, puste, wolne od ludzi. Królowała tu zieleń, dzikie zwierzęta i natura. W wieku XV zaczęły powstawać tu pierwsze niewielkie osady. Ludzie trudnili się rolnictwem, pasterstwem, mężczyźni wypalali drewno. Życie było bardzo trudne, szczególnie w okresie zimowym. Najtrudniejsze czasy przyszły dla Bieszczad po II wojnie światowej. Spora liczba mieszkańców została stąd wysiedlona. Część z nich powróciła, część jednak nigdy już nie stanęła na bieszczadzkiej ziemi.

Dzisiaj Bieszczady to znany turystycznie ośrodek. Przyjeżdża tutaj mnóstwo turystów, jeszcze więcej powraca regularnie. Nic dziwnego, klimat jaki tutaj panuje jest niepowtarzalny. Dzisiaj trudno już znaleźć w Bieszczadach miejsce, do którego nie dotarłby człowiek. Panuje tu jednak cisza, spokój i niezwykła harmonia. Jest kilka miejsc, które swoim pięknem przewyższają wszystkie inne. Jednym z nich jest niewątpliwie Bukowe Berdo. Szlak wiedzie grzbietem gór, a widoki zapierają dech w piersiach. Przeważnie wieje tutaj silny wiatr, który dodaje potęgi i uroku tym niezwykłym terenom. Bieszczady to magia, którą trzeba poznać. Nie wystarczy przeczytać kilka suchych słów. To trzeba przeżyć.

Decydując się na przyjazd tutaj, warto odpowiednio wcześniej zadbać o noclegi. Bieszczady są oblegane przez turystów, a baza noclegowa nie zawsze jest w stanie zaspokoić potrzeby takich tłumów. Dlatego warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsca. Każdy, kto tutaj przyjedzie, chętnie tu wraca. Bieszczady przyciągają jak magnes, za tym klimatem i pięknem po prostu się tęskni. Dobrze, że są jeszcze takie miejsca w naszym codziennym, zabieganym świecie, pełnym problemów, zmartwień i trosk. Warto ich szukać, by pielęgnować w sobie prawdziwe wartości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>