Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że Województwo Podkarpackie nie ma turystom zbyt wiele do zaoferowania. Kojarzy się zazwyczaj z zabytkowymi miastami, pełnymi kościołów i niewielu atrakcji. To oczywiście jest nieprawda i ze stereotypami trzeba walczyć, bo podkarpackie miasta potrafią zauroczyć, a poza tym oferują wiele możliwości noclegowych.

Południe województwa usiane jest przedstawicielami bieszczadzkich pasm górskich. Z ich szczytów rozciągają się piękne widoki – zielone, zamglone doliny i… morze. Nie, to nie może być morze. Przecież to są góry. No tak, jeśli się lepiej przyjrzeć morzem to nie jest. Kończy się przecież nie tak daleko od początku i kształt ma jakiś dziwny. Co nie zmienia faktu, że tak dużo wody nie powinno znajdować się tak blisko Bieszczad. I nie było tam nic takiego, oprócz wąskiego strumienia lokalnej rzeki – Sanu, aż w ubiegłym wieku, pod koniec lat sześćdziesiątych, oddano do użytku największą w Polsce, bo liczącą ponad osiemdziesiąt metrów zaporę wodną. Przez nią pobliskie tereny zostały zalane, tworząc ogromny wręcz zbiornik wodny. Kiedy poziom wody się ustabilizował, na jego brzegach zaczęło wykształcać się coś na kształt pierwszych plaż. Dzisiaj miejscami nie różnią się one prawie niczym od tych znanych znad Bałtyku.

Solina, bo ta miejscowość została po części zalana, żeby móc utrzymać ten zbiornik od tamtego czasu wita turystów z otwartymi ramionami. Oferuje bardzo zróżnicowaną bazę noclegową bogatą w piękne domki letniskowe i pensjonaty. Noclegi w bieszczadzkiej Solinie należą do jednych z najprzyjemniejszych ze względu na świeże powietrze spowodowane bliskością lasów. Poranki są tutaj wyjątkowo zachwycające, zwłaszcza, jeśli uda się wstać przed wschodem słońca, bo ten oglądać można zarówno odbijający się wesoło i majestatycznie w tafli jeziora, jak i oświetlający zamglone o tej porze góry. To przeżycie z pewnością warte grzechu. Poza tym, że sąsiaduje z Bieszczadami, Solina nie różni się zbytnio od typowych miejscowości nadmorskich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>