Niegdyś miejscowość z prawami miejskimi, obecnie wieś, chętnie odwiedzana przez turystów z Poznania i okolic. Jako pierwsza powstała osada Niezamyśl, wzmiankowana już w 1239 roku. Obok niej zaczął rozwijać się Zaniemyśl, który otrzymał prawa miejskie w 1742 roku, od króla Augusta III. W centrum miasta wybudowano rynek, na którym organizowano jarmarki, co było przywilejem. Dalsza historia wiąże się z osobą hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w 1815 roku otrzymał wyspę na jeziorze, nazwaną od jego imienia Wyspą Edwarda, którą, zgodnie z ówczesną modą, przekształcił w romantyczne miejsce ze wspaniałym domem w stylu szwajcarskim. W XIX wieku połączono dwie leżące obok siebie osady, tworząc dzisiejszy Zaniemyśl. Turystów przyciąga w to miejsce przede wszystkim piękna przyroda, położenie nad Jeziorem Raczyńskim i zabytki. Obiektów noclegowych w Zaniemyślu nie jest zbyt wiele (Zaniemyśl noclegi – kliknij ), ale za to niektóre z nich są pięknie położone nad samym jeziorem. Z wyżywieniem w sezonie też nie powinniśmy mieć problemu.

Spacer po zaniemyskich uliczkach warto rozpocząć od dawnego rynku, który w XVIII wieku był placem targowym. Jest to typowo małomiasteczkowy rynek z niską zabudową, pochodzącą z XVIII, XIX i początku XX wieku. Domy w większości są odnowione, niestety spotykamy także domy zniszczone, co trochę przygnębia, bo to przecież zabytki dawnej epoki. Obecnie rynek, obsadzony drzewami i krzewami, z alejkami spacerowymi, nazwany został placem Ryszarda Berwińskiego na cześć wielkopolskiego poety i folklorysty, urodzonego niedaleko Zaniemyśla. Jezdnia wyłożona kostką dodatkowo dodaje uroku temu miejscu. Opuszczając dawny rynek, kierujemy się na ulicę Poznańską, przy której znajduje się kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz, pod numerem 7, najstarszy budynek zaniemyski z końca XVIII wieku, szachulcowo-murowany. Ulica Poznańska przechodzi w ulicę Raczyńskiego, dawne Planty, która obecnie została pięknie odnowiona – znajduje się tu fontanna, ławeczki, nowe nasadzenia. Przy końcu uliczki podziwiać można kościół pw. św. Wawrzyńca. Warto więc przespacerować się uliczkami Zaniemyśla, by poczuć klimat dawnych czasów i zobaczyć, jak miasteczko się zmienia.

This article has 1 comments

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>