O pięknie bieszczadzkich lasów chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Chyba każdy z nas choć raz odwiedził połoniny i odetchnął tym świeżym, górskim powietrzem. Nie każdy jednak zatrzymał się na dłużej w niezwykle malowniczej wsi, jaką jest Wołkowyja. Wieś ta, leżąca u stóp Bieszczad jest miejscowością magiczną i jedyną w swoim rodzaju. Nie znajdziemy tutaj co prawda typowych dla większych turystycznych kurortów atrakcji, wielkich sklepów i galerii handlowych, nie ma nawet bardziej znaczących zabytków do zwiedzenia. Nie przeszkadza to jednak turystom, którzy wciąż coraz bardziej tłumnie przybywają, by wypocząć w tej cichej okolicy, pełnej spokoju i wytchnienia od szarej codzienności.

Turyści, spędzający tutaj swoje wakacje, najczęściej zaczynają swój pobyt tutaj od spaceru po zaporze na Jeziorze Solińskim. Wołkowyja to przede wszystkim zapora, wody jeziora i wodne atrakcje. Nie brakuje tutaj wypożyczalni sprzętu wodnego, więc każdy ma szansę poczuć się jak prawdziwy żeglarz, dryfując po spokojnych wodach Zalewu Solińskiego. Najcenniejszą budowlą Wołkowyi jest kościół parafialny św. Maksymiliana Kolbe. Obok kościoła znajduje się wysoka wieża, pełniącą rolę dzwonnicy. Z jej szczytu możemy podziwiać jezioro Solińskie, a przy dobrej widoczności możemy zaobserwować również boję z trzema powiewającymi na wietrze flagami. Umieścili ja tam mieszkańcy wsi, na pamiątkę po kościele, który znajdował się tam przez rozpoczęciem budowy zapory wodnej na Jeziorze Solińskim.

Znanym budynkiem jest również ośrodek zarybieniowy, gdzie hodowane są ryby na potrzeby bieszczadzkich jezior. Wołkowyja jest miejscowością, w rejonie której kwitnie życie kulturalne. Organizowane są tutaj różnego rodzaju imprezy kulturalne i towarzyskie. Na większości z nich prezentują się lokalni twórcy, dla których największą inspiracją jest bieszczadzki klimat i magia, która urzeka każdego. Pomimo faktu, że Wołkowyja nie jest miejscowością o ogromnej liczbie atrakcji, nie brakuje miłośników tych terenów, którzy chętnie przyjeżdżają tutaj, by odpocząć i zrelaksować się, oddychając krystalicznie czystym powietrzem. Na uwagę zasługują również noclegi Wołkowyja bowiem posiada wiele miejsc wypoczynkowych. Baza noclegowa wciąż się rozrasta, tworząc coraz to nowe miejsca noclegowe, otwarte na przyjęcie wielu turystów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>