Stegna to wioska położona pomiędzy Zalewem Wiślanym, leżącym na wschód od miejscowości, a Przekopem Wisły, znajdującym się na zachód od wioski. Od północy Stegnę otaczają wody Morza Bałtyckiego, a dokładniej Zatoki Gdańskiej, od południa zaś rzeka Szkarpawa. Tak malownicze położenie, sprawia, że wioska od lat jest znanym i cenionym przez turystów ośrodkiem wypoczynkowym (wskazówki przy planowaniu urlopu tutaj). Wioska i najbliższe okolice obfitują w liczne atrakcje, które dodatkowo zachęcają gości do odwiedzin Stegny. Niewątpliwą atrakcją całego regionu, jest przechodząca przez Stegnę, Żuławska Kolej Dojazdowa.

Żuławska Kolejka Wąskotorowa (szerokość toru 750 mm) powstała w roku 1898, w związku z koniecznością zapewnienia stałego transportu, umożliwiającego wywóz płodów rolnych z terenów o wybitnie rolniczym charakterze. Ze względu na to, że teren jest tu podmokły, a miejscami nawet bagnisty, nie było możliwości przeprowadzenia tędy linii kolei normalnotorowej. Sieć kolei oddana do użytku pod koniec XIX wieku miała łączną długość 55,5 km i zapewniała stałe połączenie z resztą kraju. Jednak w roku 1996 kolej wąskotorowa została zlikwidowana. Tabor w znacznej części została oddany na złom, budynki powoli ulegały dewastacji. Na szczęście w roku 2004 Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych przywróciło funkcjonowanie linii wzdłuż Bursztynowego Wybrzeża. Kolej stała się lokalną atrakcją, a przejazd nią punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy zdecydowali się na urlop i nocleg w Stegnie.

Obecnie Żuławska Kolej Dojazdowa działa w okresie wakacji codziennie, a w pozostałe miesiące uruchamiana jest na zamówienie. Ze Stegny można dojechać do: Nowego Dworu Gdańskiego, po drodze mijając następujące stacje: Sztutowo, Rybin, Tujsk, Cyganek, Prawego Brzegu Wisły, przez: Junoszyno, Jantar i Mikoszewo.

Ceny wahają się od 6 do 12 zł za przejazd w jedną stronę. Dzieci do 4 lat (oczywiście pod opieką dorosłego) mają zniżkę 100%.

This article has 1 comments

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>